Wyjmujemy koncentrator tlenu (1), nawilżacz (2), wąsy tlenowe (3), kabel zasilający (4) i instrukcję obsługi (5) z pudełka, w którym zostały dostarczone (zdj.)
Odkręcamy czarną pokrywę nawilżacza (zdj.).
Wlewamy do pojemnika wodę destylowaną (zdj.), np. taką jaką można zakupić na stacji benzynowej do akumulatorów lub inną z jak najmniejszą zawartością minerałów.
Poziom wody w nawilżaczu powinien utrzymywać się pomiędzy dwiema oznaczonymi kreskami – minimum i maksimum (zdj.). Następnie należy założyć i zakręcić pokrywę nawilżacza.
W bieżącej eksploatacji z uwzględnieniem warunków pogodowych jakie występują w Polsce wodę w nawilżaczu zalecamy wymieniać raz w tygodniu. W przypadku wysokiej temperatury otoczenia (np. w upalne dni) zalecamy codzienną wymianę wody. Istnieje wówczas większe zagrożenie pojawienia się w wodzie bakterii lub grzybów.
Do czarnej dyszy wystającej z boku pokrywy nawilżacza podłączamy wąsy tlenowe (zdj.).
Zalany wodą nawilżacz przykręcamy do gwintu znajdującego się we wgłębieniu obudowy, u góry koncentratora tlenu (zdj.). Nawilżacz dokładnie przykręcamy, tak aby był stabilnie przymocowany do obudowy aparatu.
Tak powinien wyglądać koncentrator tlenu z zamontowanym nawilżaczem i podłączonymi do niego wąsami tlenowymi (zdj.).
Podłączamy koncentrator tlenu do gniazdka elektrycznego za pomocą dostarczonego wraz z aparatem kabla sieciowego (zdj.).
Włączamy aparat za pomocą czarnego przycisku O/I znajdującego się na obudowie po prawej stronie obok regulatora przepływu tlenu (zdj.).
Aparat przeznaczony jest do pracy ciągłej, ale ze względu na zużycie energii oraz uwzględniając zalecenia lekarza wyłączamy go kiedy nie jest wykorzystywany.
Przy włączeniu zapalają się cztery diody na pulpicie aparatu (zdj.) oraz słychać głośny sygnał dźwiękowy.
Po ok. 2 s. sygnał dźwiękowy ustaje oraz gasną dwie środkowe diody. Pozostają dwie palące się diody na zielono (zdj.). Dioda znajdująca się bliżej regulatora tlenu informuje nas o tym, że aparat jest włączony, a druga, że koncentrator podaje tlen o prawidłowej koncentracji.
Ustawiamy prawidłowy przepływ tlenu* na minutę za pomocą pokrętła znajdującego się powyżej regulatora tlenu (zdj.). Przepływ ustawiamy obracając pokrętło. Podczas obracania pokrętła w regulatorze przepływu tlenu przesuwa się plastikowa kulka, wskazująca aktualny przepływ tlenu na minutę.
*Informacje o wielkości przepływu tlenu oraz czasie w jakim pacjent powinien korzystać z aparatu w ciągu doby uzyskujemy u lekarza zlecającego korzystanie z koncentratora tlenu. Dopóki nie uzyskamy takiej informacji od lekarza zalecamy, aby aparat ustawić na przepływie 1,5 l/min.
Raz w tygodniu zalecamy wytrzepać z kurzu zewnętrzny filtr powietrza (zdj.)
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.