• Co zrobić jak aparat iCH-AUTO zaczyna wydawać głośny sygnał dźwiękowy?

    W aparacie jest zainstalowany alarm nadmiernych przecieków. Jego pojawienie się jest oznaką nadmiernego wypływu powietrza z pod nakładki silikonowej przylegającej do twarzy pacjenta. Aparat kompensuje nieduże wypływy powietrza dlatego też pojawienie się alarmu oznacza, że przeciek jest na tyle duży, że aparat nie jest w stanie go skompensować, a co za tym idzie, prawidłowo udrożnić drogi oddechowe aby wyeliminować bezdechy. Należy wówczas poprawić ułożenie maski na twarzy jeżeli się przesunęła podczas snu lub trochę mocniej dociągnąć maskę paskami do twarzy.

     

    Można również wyłączyć alarm na aparacie, ale wówczas nie będziemy mieli kontroli nad prawidłowym ułożeniem maski. Wówczas na ekranie pali się komunikat ?LowP?.
    Sygnała alarmowy może pojawić się również jeżeli zostanie źle złożony nawilżacz i powietrze ucieka na połączeniu dolnej i górnej jego część.

  • Jaki ustawić poziom podgrzewania płyty grzewczej na aparacie?

    Do regulacji poziomu podgrzewania płyty grzewczej służy szare pokrętło z tyłu aparatu. Mamy do dyspozycji 6 stopni.

    Na początku użytkowania aparatu najlepiej ustawić pokrętło na poz. 3. Po przespaniu 3-4 nocy jeżeli przy tym poziomie czujemy się komfortowo i nie odczuwamy suchości w gardle, należy zostawić pokrętło w tej pozycji. W przypadku wystąpienia suchości należy podnieść poziom podgrzewania na wyższe stopnie. Gdyby jednak pojawiła się woda w wężu połączeniowym lub na masce należy zredukować stopień podgrzewania.

    Jeżeli ktoś nie odczuwa potrzeby korzystania z nawilżacza to ustawia pokrętło na 0 i nie wlewa wody do nawilżacza.

  • Jaką wodę najlepiej wlać do nawilżacza?

    Najlepiej zastosować wodę destylowaną, taką jaką można kupić na stacji benzynowej do akumulatorów. Można też wlać zwykłą wodę ale zawiera ona różne minerały, które będą zakamieniać nawilżacz.

  • Jak często wymieniać wodę w nawilżaczu?

    Zaleca się wymieniać wodę co najmniej raz w tygodniu. W upalne dni nawet codziennie.

    Nie wolno dopuścić do sytuacji, gdzie zabranie wody w nawilżaczu zanim pacjent się obudzi. Musimy się zorientować jakie jest zużycie wody po jednej, dwóch nocach i uzupełniać wodę raz lub dwa razy w tygodniu aby mieć pewność, że wystarczy jej do końca snu.

  • Jaką maskę zastosować?

    Występują zasadniczo trzy rodzaje masek:

    • twarzowe ? zakrywające nos i usta,
    • nosowe ? zakrywające tylko nos,
    • i donozdrzowe ? wkładane bezpośrednio do dziurek nosowych.

    Najbardziej optymalne są maski nosowe. Są stosunkowo nieduże, można je zastosować do całego zakresu ciśnień leczniczych. Pacjent nie czuje się w nich zbyt ?zamknięty? i też jest w nich mniej miejsc gdzie może dojść do nadmiernego przecieku.

    Są jednak trzy sytuacje kiedy się one nie sprawdzą:

    • niedrożność nosa związana z krzywymi przegrodami, polipami w nosie, itp.,
    • niedrożność nosa związana z problemami alergicznymi lub nadmierną podatnością na zaziębienia, kiedy nos jest zatkany i nie można podać przez niego powietrza,
    • otwarte usta podczas snu kiedy powietrze nosem jest podawane przez CPAP a ustami wypływa i aparat nie może wytworzyć stałego pozytywnego ciśnienia w drogach oddechowych.

    Maski twarzowe oczywiście są do zastosowania w każdej sytuacji. Są jednak duże, obejmują niemal całą twarz i przy ich zastosowaniu występuje więcej miejsc gdzie może dojść do nadmiernego przecieku.

    Dla pacjentów, którzy nie mają zbyt wysokiego ciśnienia leczniczego (do 10 mbar) i nie występują u nich przeszkody opisane przy maskach nosowych, idealne są maski do nozdrzowe. Są one bardzo małe, idealnie uszczelniają dziurki nosowe i dzięki temu nie występują przy nich przecieki na masce.

  • Co zrobić kiedy podczas wizyty kontrolnej lekarz stwierdzi, że nie może z aparatu odczytać żadnych danych bo nie ma programu?

    Zdarza się, że lekarz jest przywiązany do aparatów z określonej firmy i nie jest zainteresowany posiadaniem programów do odczytu danych z aparatów CPAP z innych firm.

    Aby uniknąć tego typu problemu najlepiej jest udać się do lekarza z gotowym raportem z przebiegu snu.

    Na naszej stronie internetowej  można pobrać program Easy Compliance do odczytu danych i za jego pomocą przygotować taki raport.

    Można też przysłać dane e-mailem do naszej firmy, które są zapisane w aparacie na podstawie których wykonamy raport i prześlemy go zwrotnie do wydrukowania.

  • W jaki sposób dbać o czystość aparatu?

    Do utrzymania w czystości aparatu, jego akcesoriów i maski najlepiej zastosować ciepłą wodę z dodatkiem Ludwika lub innego detergentu.

    Szczególnie trzeba dbać o maskę. Brak higieny powoduje, że bakterie, które rozwijają się na masce są później wraz z powietrzem wtłaczane do dróg oddechowych.

  • Co zrobić jak nawilżacz ulegnie zakamienieniu?

    Nawilżacz jest rozbieralny i składa się z trzech części plastikowych oraz silikonowej uszczelki. Należy go rozebrać i użyć do usunięcia kamienia 10% octu lub kwasku cytrynowego. Po usunięciu nieczystości trzeba prawidłowo złożyć nawilżacz. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie uszczelki oraz prawidłowo włożyć do górnej pokrywy nawilżacza jej wewnętrzny element.

  • Co to jest Rampa?

    Rampa polega na stopniowym dostosowywaniu ciśnienia podawanego powietrza do potrzeb dróg oddechowych pacjenta.

    Np. jeżeli rampę ustawimy na 20 minut, ciśnienie początkowe na 4 mbar a ciśnienie lecznicze wynosi 10 mbar to po włączeniu aparatu następuje stopniowe podnoszenie ciśnienia od 4 do 10 mbar w ciągu 20 minut.

    Rampa jest regulowana w zakresie od 0 do 45 min. w odstępach co 5 minut.

  • Co zrobić kiedy maska twarzowa zaczęła głośno pracować?

    W masce twarzowej w obrotowym kolanku znajduje się mała silikonowa zapadka. Jej większa płaska część znajduje się wewnątrz kolanka, a na zewnątrz wystaje ponad powierzchnię kolanka mały wąski kawałek silikonu (wysoki na ok. 1 mm i długi na ok. 6 mm). Zapadka ta w przypadku wystąpienia braku zasilania podczas snu, zamyka wylot węża powietrza, jednocześnie uwalniając swobodny przepływ powietrza przez dwie duże szczeliny na kolanku maski. Dzięki temu pacjent może swobodnie oddychać i nie ma zagrożenia ponownego oddychania wydychanym powietrzem.

    Zdarza się czasami, że podczas zdejmowania lub zakładania maski ten zewnętrzny element wysunie się ze swojego miejsca. Wówczas zapadka zamiast zamknąć dwie duże szczeliny na kolanku, aby zapobiec nadmiernemu przeciekowi, zaczyna nierównomiernie zamykać szczeliny co powoduje powstanie dodatkowego hałasu.
    Należy wówczas z powrotem wcisnąć element w szczelinę kolanka i maska zacznie pracować prawidłowo. Jeżeli tego nie uczynimy istnieje duże zagrożenie, że dojdzie do urwania tego elementu. Wówczas dochodzi do stałego nadmiernego przecieku i maska nie nadaje się do użytku tak długo dopóki nie zainstaluje się w kolanku nowego elementu.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.